Pune District Education Association's
ANNASAHEB WAGHIRE COLLEGE OF ARTS, COMMERCE AND SCIENCE
OTUR , PUNE 412409 .
Estd. _____ | Affiliated to Savitribai Phule Pune University |Best College Award, SPPU.

Welcome To Gymkhana Department


ABOUT DEPARTMENT

The Physical education and sports department aim to provide sports facility and physical training for the students. It involves physical exercise, indoor and outdoor sports and games which contribute towards getting a stimulating pause from the rigorous indoor learning classes. The Department of Physical Education and Sports is Thorley committed to not only Quality education but also a platform for healthy living. The department believe ?Sound mind in a sound Body? so department constantly continuously starving for excellent guidance and creating sporty environment to the student for their healthy life. The sole aim of the department to provide physical training to make aware about physical fitness and maintaining good health through various sports activities. Physical education and sports programs develops interpersonal skills, strengthened peer group relationship which make the students socially adjusted in all types of situation. Not only does physical activity help the body, but it also improves brain function when it comes to making decisions. Physical education and sports at colleges can set the tone for students to understand that staying active and healthy is an important goal to have and carry throughout their lives. Department of Physical Education and Sports established with the college in 1970. The department has great tradition in sports and provide various facilities like latest sports equipment, provide sports kits for inter-collegiate tournaments, T.A.D.A. for various types of matches, weight training sessions, special coaching camps for physical fitness, Coaching camp for sports and games, yoga sessions, aerobics exercise sessions, Competitive exam guidance and counseling (M. P. S. C., U. P. S. C. Exam) Army, Police Physical training guidance and training program prepare them for recruitment, through this students develops sportsman spirit, competitive spirit, self-discipline, improve the judgment, stress reduction, improve the self confidence and self-esteem and goal setting skills.

VISION

To promote and develop physical education and sports activities for the overall development (Health, Education and social) of the students of under and post graduate students.

MOTTO

 Sports Excellence through Education

MISSION

To provide adequate infrastructure facilities for the sports and games so that the students choose and participate in the events for which they have flair to spot out and groom their sport?s talent.

 To nurture, better human relations through sports and games.

 To enjoy a perfect balance between sports performance standards and healthy lifestyle.

 To imbibe discipline, leadership qualities, courage and the sense of belonging through sports activities.

 To produce National & International players, by providing opportunities to develop knowledge, skills and values for the enhancement of performance in a wide range of sports through inter-collegiate and inter-university tournaments.

 To give all students an equal opportunities and experiences that leads to the achievement of total wellness which results in a longer and healthier life

OBJECTIVES:

To provide an environment for physical development of the students.

 To provide an opportunity to the student to showcase their talent in the field of sports.

 To promote sportsmanship among students by organizing various sports activities.  To organize various indoor and outdoor games and related activities.

 To motivate and organize the sports events for the staff members.

 To understand the meaning of physical education for an individual development and improving general health for the professional activities.

 To foster motivational attitude to the physical education, healthy lifestyle and regular exercise.

 To develop the skills related to strength, agility, flexibility, movement, and stamina, including dance.

 The development of knowledge and skills regarding nutrition and physical fitness as part of a healthy lifestyle

TASKS/ACTIVITIES OF THE DEPARTMENT:

Sr. No.

Task

Description of Deliverable Activity

 

Administrative

      To manage the overall sport programs by designing and scheduling sport events, practices, and related meetings.

      To prepare budget.

      To maintain the accuracy and completion of essential sports data

      To stimulate administration policies and rules related to physical education.

      Order and inventory needed for equipment, supplies and uniforms.

      Other duties, responsibilities, and special projects as assigned by Principal.

      To co-ordinate with all HOD and other departmental staff.

 

 

Field activity

      To Support in organizing events, tournaments and award ceremonies.

      To analyze student behavior and performance.

      To channelize sports activities to help the students to achieve at least a minimum level of physical fitness.

      To recognize talent of students in sports and reward them for achieving excellence in sports.

      To recognize special needs based on abilities and facilitate their participation in sports and games.

      To take appropriate steps to encourage the involvement of sport?s infrastructure, training and conduct of sports competition leading to broad basing of sports in the college.

      To look after the requirements of Indoor / Outdoor games and prepare the teams for inter-collegiate, inter-zonal and inter university tournaments.

      Maintenance, repair and control of all kinds of sports equipment?s and other property on the ground

      Continuously monitor and evaluate sports related activities and coaching, including site visits and having direct contact with all relevant parties (e.g. coaches, parents, officials, venders).

      To evaluate essential fitness among students selected for different competitive sports, at the beginning of academic year as per standard fitness test norms.

Sports Facility

  • OUTDOOR FACILITY: SPORTS OUTDOOR FACILITY:

Sr. No

Name of the court

 No. of  Courts

1.

400m Track standard

6 Lanes

2.

Volleyball

02

3.

Handball

02

4.

Hockey

01

5.

Football

01

6.

Kho-Kho

02

7.

Kabaddi

02

8.

Archery

02

9.

Netball

01

10.

Baseball

01

11.

Softball

01

12.

Cricket

01

  • OPEN GYM WITH FOLLOWING INSTRUMENTS

Sr. No

Name of the Equipment?s

Quantity

1.

Single Bar

02

2.

Double Bar

02

3.

Chest Press Cum Seated Puller

05

4.

Shoulder Builder Cum Seated Twister

01

5.

Standing Squat

01

6.

Rower

01

7.

Sit Up Board Cum Pommel Horse

01

8.

Combination (Leg Press+ Air Walker + Standing Twister)

01

9.

Bench With Fixed Weight

01

10.

Cross- Trainer

01

11.

Knee Hip Raiser

01

12.

Back Extension

01

  • INDOOR FACILITY

Sr. No

Name of the court

No. of Court

1.

Badminton Court

02

2.

Table Tennis

02

3.

Chess

05

4.

Basketball

01

5.

Yoga and Meditation  Hall

01

6.

Weight Training Hall and Weight lifting Set

01

7.

Carom Room

01

8.

Wrestling  Hall

01

9.

Aerobics Hall

01

  • INDOOR GYM:

Sr. No

Name of the Equipment?s

Nos.

1.

Eight Station Multi Gym

01

2.

Six Station multi gym

01

3.

Dumbbells

03

4.

Weight Lifting Bars

04

5.

Weight Plats

16

 

  • INFRASTRUCTURE FACILITY

Sr. No

Available Area

Measurement in Meter

1

Ground (Track and Outdoor  Sports Facility)

181 x 90 Mtr

2

Volleyball Court

46 X 20 Mtr

3

Multipurpose Hall

30 X18 Mtr

4

Gym Room 1

8 X 6.20Mtr

5

Gym Room 2

4.45 X 3.30Mtr

6

Carom/ Chess Room

4.35 X 3.70 Mtr

7

Junior Office

4.45 X 3.30Mtr

8

Senior Office

6.10 X 2.80Mtr

9

Boys Changing Room

6.10 X 2.80Mtr

10

Men?s Toilet

4.50 X 2.40Mtr

11

Women?s Toilet

4.50 X 2.40Mtr

12

Women?s Changing Room

4.95X4.35 Mtr

13

Table Tennis Room

6.10 X 4.80 Mtr

14

Dead Stock Room

6.10 X 2.80Mtr

18

Wrestling Room

6.10 X 4.80 Mtr

16

Open Specs

9.70  6.10 Mtr

17

Aerobics Hall

8 X 6.20Mtr

18

Open Specs

9.70  6.10 Mtr

19

Meditation  Hall

6.5  3.5 Mtr

20

Yoga 

20.80 X 4 Mtr

21

Entrance Specs  (Ground Floor)

29.5 X 4 Mtr

EVENT ORGANIZATION:

Savitrbai Phule Pune University, Pune District Zonal Sports Committee Inter-collegiate championship organization: - Every academic year our college organized inter-collegiate, Inter-Zonal, PDEA?S Sports meet objective of these matches to create sportive environment in college students and introduce new games in rural area.

  • Savitribai Phule Pune University Inter Zonal Competition:

Sr.No

Event

Level

Men/Women

Date

1.

Handball

Inter-Zonal

(Men)

05 to 06 November 2016

2.

Handball

Inter-Zonal

(Men)

19 to 20 September 2017

3.

Handball

Inter-Zonal

(Men)

02 to 03 December 2019

4.

Handball

Inter-Zonal

(Women)

14 to 15 February 2022

  • Savitribai Phule Pune University Pune District Zonal Sports Committee Competition:

Sr. No

Event

Level

Gender

Date

1.

Cricket

Inter-Collegiate

Men

26 September to 02 October 2014

2.

Handball

Inter-Collegiate

Women

18 September 2014

3.

Cricket

Inter-Collegiate

Men

07 to 12 December 2015

4.

Handball

Inter-Collegiate

Women

26 October 2016

5.

Cricket

Inter-Collegiate

Men

12 to 15 December 2016

6.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

03 December 2016

7.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

27 to 29 September 2017

8.

Cricket

Inter-Collegiate

Men

12 to 18 December 2017

9.

Football

Inter-Collegiate

Men

31 September to 05 October 2018

10.

Handball

Inter-Collegiate

Men

19 to 20 October 2018

11.

Cricket

Inter-Collegiate

Men

12 to 27 October 2018

12.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

19 to 21 September 2019

13.

Handball

Inter-Collegiate

Men

30 November 2019

14.

Cricket

Inter-Collegiate

Men

22 to 26 November 2019

15.

Handball

Inter-Collegiate

Men

06 January 2022

16.

Handball

Inter-Collegiate

Women

06 January 2022

  • D.E.A?S College (Parent Institution) Competitions.

Sr. No

Event

Level

Gender

Date

1.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

06 November 2014

2.

Volleyball

Inter-Collegiate

Men/Women

06 November 2014

3.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

14 December 2015

4.

Volleyball

Inter-Collegiate

Men/Women

14 December 2015

5.

Volleyball

Inter-Collegiate

Men/Women

3 December 2016

6.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

26 November 2017

7.

Volleyball

Inter-Collegiate

Men/Women

17 December 2018

8.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

17 December 2018

9.

Athletics

Inter-Collegiate

Men/Women

16 December 2019

10.

Volleyball

Inter-Collegiate

Men/Women

16 December 2019

 

Sports Participation

 

Sr. No

Year

Inter-collegiate Team Participation

Inter-collegiate Student Participation

Inter-zonal

Inter-university/ National

1.

2015-16

12

122

04

01

2.

2016-17

11

112

12

00

3.

2017-18

09

86

19

01

4.

2018-19

14

138

09

00

5.

2019-20

09

92

02

01

6.

2020-21

00

00

00

00

7.

2021-22

88

07

00

00

 

 

 

  • All India Inter-University, Inter-University and National Players.

Sr.No

Name of the Players

Game

Year

Level

Venue

1.

Nalawade Aditya

Taekwondo

2015-16

National

Chennai

2.

Sachin Chavan

Handball

2017-18

Inter-University

Jabalpur

3.

Saurabh Hande

Handball

2019-20

Inter-University

Gwalior

 

Inter-Zonal Players:

Sr.

 No

Name of the Player

Class

Game

Venue

Place

2015-16

1.

Gaykar Prashant S

M.Sc-I

Handball

Sangamneer College, Sangamneer

Third Place

2.

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

Handball

S.S.C.College,  Junnar

Second Place

3.

Mahakal Kalyani T

T.Y.Bsc

Handball

S.S.C.College,  Junnar

Second Place

4.

Mahakal Sushma T

M.Sc-II

Handball

S.S.C.College,  Junnar

Second Place

2016-17

1.

Mahakal Dnyaneshwar

T.Y.B.Com

Cross-Country

Trambakeshwar, Nashik

Particiaption

2

Sul Sonba

S.Y.B.A

Cross-Country-

Trambakeshwar, Nashik

Particiaption

3

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

200M-

Minatai Thakare Stadium,Nashik

Fourth

4

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

Long Jump

Minatai Thakare Stadium,Nashik

Third

5

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

100M Hurdls

Minatai Thakare Stadium,Nashik

Fourth

6

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

shot Put

Minatai Thakare Stadium,Nashik

Participated

7

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

Discus-

Minatai Thakare Stadium,Nashik

Participated

8

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

Javlin_

Minatai Thakare Stadium,Nashik

Participated

9

Mahakal Kalyani T.

M.SC.I

Handball

S.S.C.College, Junnar

Second Place

10

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

Handball

.S.C.College, Junnar

Second Place

11

Tamboli Javeed

F.Y.B.A

Handball

A.W.C.Otur

Second Place

12

Mahakal Kalyani T.

M.SC.I

Cricket

Pravarananaar

Second Place

2017-18

1

Mahakal Dnyaneshwar

T.Y.B.Com

Cross-Country

Trambakeshwar, Nashik

Participation

2

Pansare Pratik

F.Y.Bsc

Cross-Country

Trambakeshwar, Nashik

Participation

3

Chavan Sachin

F.Y.B.Com

Handball

Annasaheb Waghire College, Otur

Winner

4

Pansare Pratik

F.Y.Bsc

Athletics

Sanas Ground, Pune

Fourth

5

Mahakal Dnyaneshwar

T.Y.B.Com

Half Marathon

Sanas Ground, Pune

Participation

6

Mahakal Kalyani T.

M.Sc- II

Hammer Throw

Sanas Ground, Pune

Participation

7

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

200M

Sanas Ground, Pune

Participation

8

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

Long Jump

 

Second

9

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

Hurdls

 

Particiaption

10

Kakade Aditi

F.Y.B.Com

400Mtr

Sanas Ground, Pune

Participation

11

Kakade Aditi

F.Y.B.Com

800 Mtr

Sanas Ground, Pune

Participation

12

Kedar Sunita

F.Y.B.A

5Km Walk

Sanas Ground, Pune

Participation

13

Ahinave Aniket

S.Y.B.A

1500 Mtr

Sanas Ground, Pune

Participation

14

Thongire Sandesh

F.Y.B.A

Hammer Throw

Sanas Ground, Pune

Participation

15

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

4X100 and 4X400Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

16

Kakade Aditi

F.Y.B.Com

4X100 and 4X400Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

17

Kedar Sunita

F.Y.B.A

4X100 and 4X400Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

18

Ashwini Mundhe

S.Y.BCom

4X100 and 4X400Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

19

Mahakal Mohan

M.A

Cricket

N.B.N.C.C.S.Lonavala

Third

2018-19

1

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

Cross-Country

Tarambakeshwar, Nashik

Participated

2

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

Cycling

Takali Dhaokeshwar

Participated

3

Bhoir Vanita Khema

F.Y.B.A

Handball

Sangamneer

Winner

4

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

200 Mtr Run

Nashik

Fourth

5

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

400 Mtr Run

Nashik

Fourth

6

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

400 Mtr Hurdles Run

Nashik

Fourth

5

Gonde Jijabai

F.Y.B.Com

4X400 Mtr Relay

Nashik

Third

6

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

4X400 Mtr Relay

Nashik

Third

7

Dharade Vrushali

F.Y.B.A

4X400 Mtr Relay

Nashik

Third

8

Bhoir Vanita

F.Y.B.A

4X400 Mtr Relay

Nashik

Third

9

Mahakal Gaurav

F.Y.B.A

Handball

Prof. R.M.C. College, Pune

Runners Up

2019-20

1.

Pansare Rutika

T.Y.B.A

Athletics

Santa Dnyaneshwar Ground, Indrayaninagr

Third

2.

Hande Saurabh

S.Y.B.A

Handball

Annasaheb Waghire College, otur

Frist

2020-21

 

 

 

 

 

 

2021-22

1

Khillare Dhanajay

S.Y.B.Sc

Athletics

Santa Dnyaneshwar Ground, Indrayaninagr

Participation

2

Mande Aditi

S.Y.B.A

Volleyball

Radhabai Kale Mahila Vidhyalaya, A?nagar

First Place

3

Chaudhari Prerna

T.Y.B.A

Volleyball

Radhabai Kale Mahila Vidhyalaya, A?nagar

First Place

4

Bagad Asha

T.Y.B.A

Cross-Country

B.D.Kale College, Ghodegaon

Participation

5

Shirsath Punam

S.Y.B.Sc

Cricket

Singhgad, Lonavala

Thiird

6

Gadhave Ganesh

F.Y.B.A

Handball

S.S.C.College, Junnar

Second

7

Jadhav Shraddha

S.Y.B.A

Handball

Annasaheb Waghire College, otur

First

Inter-Collegiate Results:

Sr.

No

Name of the Player

Class

Game

Venue

Place

2015-16

1.

Mahakal Dnyaneswar U

S.Y.B.Com

Cross-country

B.D.Kale College,

Ghodegaon

11th

2.

Bhor Najuka Raghunath

F.Y.Bsc

Long Jump,

Sanas Ground Pune

3rd Position

2.

Bhor Najuka Raghunath

F.Y.Bsc

100m Hurdles,

Sanas Ground Pune

3rd Position

2.

Bhor Najuka Raghunath

F.Y.Bsc

Triple Jump

Sanas Ground Pune

3rd Position

3.

Mahakal Kalyani T

T.Y.Bsc

Shot Put

Sanas Ground Pune

3rd Position

4.

Pansare Pratik

F.Y.Bsc

5000m Run

Sanas Ground Pune

3rd Position

2016-17

1

Mahakal Dnyaneshwar

T.Y.B.Com

Cross-Country

S.R.C.O.E.

Lonikarbhor

Sixth

2

Sul Sonba

S.Y.B.A

Cross-Country

S.R.C.O.E.

Lonikarbhor

Ninth

3

Ahinave Aniket

S.Y.B.A

Cross-Country

S.R.C.O.E.

Lonikarbhor

Eleventh

4

Pansare Pratik

F.Y.Bsc

Cross-Country

S.R.C.O.E.

Lonikarbhor

Twelfth

5

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

200Mtr Run

Sanas Ground, Pune

Second

6

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

Long Jump

Sanas Ground, Pune

First

7

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

100Mtr Hurdles

Sanas Ground, Pune

Second

8

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

Shot Put

Sanas Ground, Pune

Second

9

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

Disscus

Sanas Ground, Pune

First

10

Ghogare Nikita D

T.Y.B.Com

Javlin

Sanas Ground, Pune

Second

11

Ghodekar Vrushali V.

T.Y.B.Com

Hammer

Sanas Ground, Pune

Third

12

Mahakal Mohan Dilip

T.Y.B.A

4*400M Relay- II

Sanas Ground, Pune

Second

13

Mahakal Atul S.

S.Y.B.Com

4*400M Relay- II

Sanas Ground, Pune

Second

14

Tambe Swagat A.

F.Y.B.A

4*400M Relay- II,

 

Sanas Ground, Pune

Second

15

Dumbre Shubham R.

F.Y.B.A

4*400M Relay- II

Sanas Ground, Pune

Second

2017-18

1

Mahakal Dnyaneshwar

M.Com

Cross-Country

B.V.C.O.E., Lavale

Sixth

2

Pansare Pratik

F.Y.Bsc

Cross-Country

B.V.C.O.E., Lavale

Twelfth

3

Ahinave Aniket

S.Y.B.A

Cross-Country

B.V.C.O.E., Lavale

Eleventh

4

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

100M

Sanas Ground, Pune

First

5

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

200M

Sanas Ground, Pune

First

6

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

Long Jump

Sanas Ground, Pune

First

7

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

100M Hurdles

Sanas Ground, Pune

Third

8

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

4x100M Relay Winner

Sanas Ground, Pune

First

9

Bhor Najuka Raghunath

S.Y.BSC

4x400M Relay Winner

Sanas Ground, Pune

First

10

Kakade Aditi

F.Y.B.A

400M

Sanas Ground, Pune

Second

11

Kakade Aditi

F.Y.B.A

800M

Sanas Ground, Pune

Second

12

Kakade Aditi

F.Y.B.A

1500M

Sanas Ground, Pune

Second

13

Kakade Aditi

F.Y.B.A

4x100M Relay

Sanas Ground, Pune

First

14

Kakade Aditi

F.Y.B.A

4x400M Relay

Sanas Ground, Pune

First

15

Kedar Sunita

F.Y.B.A

5 Km Walk

Sanas Ground, Pune

Second

16

Kedar Sunita

F.Y.B.A

4x100M Relay

Sanas Ground, Pune

First

17

Kedar Sunita

F.Y.B.A

4x400M Relay

Sanas Ground, Pune

First

18

Dumbre Sayli

S.Y.B.Com

4x100M Relay

Sanas Ground, Pune

First

19

Dumbre Sayli

S.Y.B.Com

4x100M Relay

Sanas Ground, Pune

First

20

Mundhe Ashwini

S.Y.B.Com

4x100M Relay

Sanas Ground, Pune

First

21

Mundhe Ashwini

S.Y.B.Com

4x400M Relay

Sanas Ground, Pune

First

22

Mahakal Kalyani

M.Sc

Hammer Throw

Sanas Ground, Pune

Second

23

Mahakal Mohan Dilip

T.Y.B.A

4*400M Relay

Sanas Ground, Pune

Second

24

Pansare Pratik

S.Y.B.Com

4*400M Relay

Sanas Ground, Pune

Second

25

Gite Rushikesh

F.Y.B.A

4*400M Relay

Sanas Ground, Pune

Second

26

Pawar Sanjay

F.Y.B.A

4*400M Relay

Sanas Ground, Pune

Second

27

Lokhande Nihal

S.Y.B.Com

4*400M Relay

Sanas Ground, Pune

Second

28

Ahinave Aniket

S.Y.B.A

1500M

Sanas Ground, Pune

Second

29

Mahakal Dnyaneshwar

M.Com

21KM Half Marathon

Sanas Ground, Pune

Second

30

Temgire Sandesh

F.Y.B.A.

Hammer Throw

Sanas Ground, Pune

Second

2018-19

1

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

Cross-Country

B.J.College, Ale

Third Place

2

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

Cycling

ASc College, Narayangaon

Fourth Place

3

Pansare Pratik

T.Y.BSC

Athletics 800Mtr Run

Sanas Ground, Pune

Third Place

4

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

200 Mtr Run

Sanas Ground, Pune

First

5

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

400 Mtr Run

Sanas Ground, Pune

First

6

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

400 Mtr Hurdles

Sanas Ground, Pune

First

7

Thongire Suvarna

S.Y.B.A

400 Mtr Hurdles

Sanas Ground, Pune

Third

8

Dharade Vrushali

F.Y.B.A

4x100 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

9

Bansode Arti

F.Y.B.A

4x100 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

10

Hande Monika

F.Y.B.A

4x100 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

11

Thongire Suvarna

S.Y.B.A

4x100 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

12

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

4x100 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

Third

13

Gonde Jijabai

F.Y.B.Com

4x400 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

First

14

Dharade Vrushali

F.Y.B.A

4x400 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

First

15

Kulawade Jaishree

F.Y.B.A

4x400 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

First

16

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

4x400 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

First

17

Bhoir Vanita

F.Y.B.A

4x400 Mtr Relay

Sanas Ground, Pune

First

2019-20

1

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

400 mtr Run

 

Second

2

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

4x400 Relay

 

Third

3

Gonde Jijabai

F.Y.B.Com

4x400 Relay

 

Third

4

Dharade Vrushali

F.Y.B.A

4x400 Relay

 

Third

5

Bansode Aarti

F.Y.B.Com

4x400 Relay

 

Third

6

Kedar Sunita

T.Y.B.A

4x400 Relay

 

Third

7

Kharat Pradip

F.Y.B.A

21 Half Marathon

 

Fourth

8

Pansare Rutika

F.Y.B.Com

4x100 Relay

 

Third

9

Gonde Jijabai

F.Y.B.Com

4x100 Relay

 

Third

10

Dharade Vrushali

F.Y.B.A

4x100 Relay

 

Third

11

Bansode Aarti

F.Y.B.Com

4x100 Relay

 

Third

12

Kedar Sunita

T.Y.B.A

4x100 Relay

 

Third

2020-21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-22

 

Dhanajay Khilare

S.Y.Bsc

Javelin Throw

 

Second

 

Mahakal Dnyaneshwar

S.Y.B.A

10000 Mtr

 

Third

 

Bagad Asha

T.Y.B.A

Cross-Country

 

Sixth

Inter Collegiate Team Participation

Sr. No

Name of the team

Inter collegiate dates

Inter collegiate Venue

Number of players participated

Result

2015-16

1.

Cross-Country

17,18 Aug. 2015

B.D.Kale College, G?gaon

02

Participation

2.

Handball (M)

27,28 Aug. 2015

S.P.J.Pable

12

Participation

3.

Handball (W)

31 Aug. 2015

PCCOE, Nigadi

12

Participation

4.

Volleyball (M)

11 to 13 Sept. 2015

T.C.College, Baramati

12

Participation

5.

Kabaddi (M)

18 to 19 Sept. 2015

Hon. B.J.College, Ale

12

Participation

6.

Basketball (M)

25 to 27 Sept. 2015

Dr. D.Y.P.Lohegaon

12

Participation

7.

Kho-Kho (M)

29 to 30 Sept. 2015

V.P.C.O.E.Baramati

12

Participation

8.

Athletics (M)

5 to 6 Oct. 2015

Sanas Ground, Pune

12

Participation

9.

Volleyball (W)

9, 10 Oct. 2015

Deccan Gymkhana, Pune

12

Participation

10.

Kho-Kho (W)

13 Oct. 2015

Waghire Colllege, Saswad

12

Participation

11.

Kabaddi (M)

14 to 15 Oct. 2015

Prof.R.M.C.Akurdi

12

Participation

12.

Cricket (M)

7 to 12 Dec.  2015

Otur

15

Participation

2016-17

1.

Cross-Country (M)

19,20 Aug. 2016

SRCOE, Lonikand

9+1

Runners-Up

2.

Cross- Country (W)

19,20 Aug. 2016

SRCOE, Lonikand

02

Participation

3.

Volleyball (M)

7 to 9 Sept. 2016

Waghire College, Saswad

12

Participation

4.

Volleyball (W)

14 Sept. 2016

Deccan Gymkhana, Pune

12

Participation

5.

Handball (W)

26 Sept. 2016

Otur

12

Participation

6.

Kabaddi (M)

23 to 24 Sept. 2015

Indapur

12

Participation

7.

Kho-Kho (W)

3,4 Oct. 2015

Hon.B.J.Jadhav, Ale

12

Participation

8.

Cricket (W)

9 Oct. 2015

Otur

1

Participation

9.

Athletics (M/W)

16,18 Octo. 2016

Sanas Ground, Pune

14

Winner

10.

Handball (M)

26,27 Octo. 2016

Someshwarnagar

12

Participation

11.

Cricket (M)

 12 Dec.  2015

Otur

14

Participation

2017-18

1.

Cross-Country (M)

22,23 Aug. 2017

Lavale

8+1

Runners-Up

2.

Cross- Country (W)

22,23 Aug. 2017

Lavale

02

Participation

3.

Swimming

26 Aug. 2017

V.P.Baramati

5

Participation

4.

Handball (M)

13 Sept. 2017

Pabal

12

Participation

5.

Athletics (M)

16,18 Octo. 2016

Sanas Ground, Pune

14

Winner

6.

Athletics (W)

16,18 Octo. 2016

Sanas Ground, Pune

14

Winner

7.

Volleyball (M)

4 Octo. 2017

SIT, Lonavala

12

Participation

8.

Kabaddi (M)

4 to 8 Octo. 2017

Ale

12

Participation

9.

Cricket (M)

 12 to 18 Dec.  2015

Otur

14

Participation

2018-19

1.

Cross-Country (M)

20,21 Aug. 2017

Hon.B.J.Jadhav, Ale

8+1

Participation

2.

Cross- Country (W)

20,21 Aug. 2017

Hon.B.J.Jadhav, Ale

02

Participation

3.

Cycling (W)

21 Aug. 2017

ASC, Narayangaon

01

Participation

4.

Kho-Kho (M)

6, 7 Sept.2018

Samartha Institute, Belhe

12

Participation

5.

Kho-Kho (W)

7,8 Sept.2018

Samartha Institute, Belhe

12

Participation

6.

Kabaddi (M)

15 Sept.2018

Indapur

12

Participation

7.

Handball (W)

25 Sept.2018

Prof. R.M.C.Akurdi

12

Participation

8.

Kabaddi (M)

14 to 15 Oct. 2018

HRM, Rajgurunagar

12

Participation

9.

Volleyball (W)

28 Sept. 2018

Waghire College, Saswad

12

Participation

10.

Athletics (M)

4 to 6 Octo. 2018

Sanas Ground, Pune

12

Third

11.

Athletics (W)

4 to 6 Octo. 2018

Sanas Ground, Pune

11

Runners-up

12.

Handball (M)

13 Sept. 2018

Pabal

12

Participation

13.

Cricket (M)

23 to 27 Octo. 2018

Otur

14

Participation

14.

Cricket (W)

15,16 Nov. 2018

Nigdi

14

Participation

 2019-20

1.

Mallakhamb (M)

 

 

 

Participation

2.

Volleyball (W)

25 Sept. 2019

Deccan Gymkhana, Pune

13

Participation

3.

Kho-Kho (W)

7,8 Sept.2019

S.B.patil COE, Indapur

12

Participation

4.

Athletics (M)

19 to 21 Sept. 2019

Sanas Ground, Pune

9

Participation

5.

Athletics (W)

19 to 21 Sept. 2019

Sanas Ground, Pune

10

Participation

6.

Volleyball (M)

14 Octo. 2018

Waghire College, Saswad

12

Participation

7.

Kabaddi (M)

18 Oct. 2018

Samartha College, Belhe

12

Participation

8.

Handball (M)

13 Sept. 2018

Otur

11

Participation

9.

Cricket (W)

20 to 22 Nov. 2018

Otur

15

Participation

2020-21

 

 

 

 

 

 

2021-22

1

Cycling (M)

29 Nov. 2021

Balewadi

01

Participation

2

Badmintion (M)

29,30 Nov. 2021

S.S.C.College, Junnar

4

Participation

3

Kabaddi (M)

7,8 Dec. 2021

A.A.College, Manchar

12

Participation

4

Kabaddi (W)

9  Dec. 2021

C.K.Goyal College, Dapodi

12

Participation

5

Athletics (M/W)

10,11 Dec. 2021

Indrayaninagar

11

Participation

6

Athletics (M/W)

10,11 Dec. 2021

Indrayaninagar

7

Participation

7

Volleyball (W)

12 Dec. 2021

Deccan Gymkhana, Pune

12

Second

8

Cross-Country (M)

21,22 Dec. 2021

SRCOE, Lonikand

6

Third

9

Cross-Country (W)

21,22 Dec. 2021

SRCOE, Lonikand

5

Second

10

Cricket (W)

01 Jan.2022

A.A.College, Manchar

01

Participation

11

Handball (M)

06 Jan.2022

Otur

09

Participation

12

Handball (W)

06 Jan.2022

Otur

08

Participation